Różne rodzaje obiektów noclegowych

Różne rodzaje obiektów noclegowych

Polska ustawa o usługach turystycznych definiuje rożne rodzaje obiektów:

Hotel

Obiekt, który posiada minimum 10 pokoi. W takim obiekcie większość pokoi musi być jednoosobowa lub dwuosobowa. Hotel powinien świadczyć szeroki zakres usług związanych z pobytem gości – np. usługi gastronomiczne.

Motel

To hotel usytuowany przy drodze. Takie obiekty muszą oferować gościom miejsca parkingowe. Motel musi posiadać co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych, musi także świadczyć usługi gastronomiczne. Zazwyczaj motele znajdują się na obrzeżach miast i przy głównych trasach samochodowych.

Kemping

Strzeżone obiekty, gdzie goście mają możliwość noclegu w namiotach, samochodach mieszkalnych czy przyczepach turystycznych. Na terenie kempingu goście mogą przyrządzać posiłki, parkować samochody. Niektóre obiekty oferują gościom możliwość noclegu w domkach kempingowych.

Domy wycieczkowe

Obiekty noclegowe świadczące minimalny zakres usług związanych z pobytem gości. Posiadają minimum 30 miejsc noclegowych.

Schroniska młodzieżowe

Obiekty oferujące usługi noclegowe dla młodzieży.

Pola biwakowe

Obiekty umożliwiające noclegi w namiotach, ale w odróżnieniu od kempingów nie są to obiekty strzeżone.

Hotel butikowy

Eleganckie, luksusowe obiekty, często umiejscowione w zabytkowych budynkach. Świadczą usługi hotelarskie na najwyższym poziomie, często o standardach obiektów 5-gwiazdkowych. Są zazwyczaj niewielkie, kameralne, o unikatowym wystroju, często zabytkowym.

Hostel

Obiekt tańszy niż hotel i o niższym standardzie. Charakteryzuje się głownie tym, iż dysponuje pokojami wieloosobowymi (od 3 do 9 łóżek, a nawet więcej), najczęściej ze wspólną łazienką na korytarzu. Goście mogą także korzystać ze wspólnej kuchni, gdzie indywidualnie mogą przyrządzać posiłki oraz z sali telewizyjnej. Obecnie wiele hosteli oferuje również pokoje jedno- i dwuosobowe, czasami z dodatkową łazienką – takie noclegi są jednak znacznie droższe niż pokoje wieloosobowe. Z założenia przypominają trochę schroniska młodzieżowe, ale w przeciwieństwie do nich zawsze stanowią własność prywatną oraz nie mają tak rygorystycznych regulaminów.

Bungalow

Niewielkie domki noclegowe, zazwyczaj drewniane, w krajach egzotycznych, pokryte dachem z liści palmowych. Bungalowy znajdują się często zaraz przy plażach, posiadają werandę z widokiem na morze.

Agroturystyka

Gospodarstwa świadczące usługi noclegowe dla turystów. Zazwyczaj są to rodzinne przedsiębiorstwa, oferujące gościom możliwość aktywnego wypoczynku na wsi, często taki wypoczynek powiązany jest np. z pracami polowymi.

Oprócz wyżej wspomnianych obiektów, na świecie istnieje wiele innych typów hoteli, których definicji nie określa polskie ustawodawstwo.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec flytic.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!