Hotele 3-gwiazdkowe

Hotele 3-gwiazdkowe

Hotele 3-gwiazdkowe to obiekty o podwyższonym standardzie. W każdym kraju obowiązują oddzielne standardy. Przedstawiony poniżej opis dotyczy hoteli trzygwiazdkowych w Polsce.

Wyposażenie pokoju, łazienka

Pokój musi posiadać podstawowe wyposażenie – łóżko (jednosobowe 90x200 cm lub dwuosobowe 140x200 cm), szafę lub wnękę garderobianą (min. 3 wieszaki dla każdego gościa), szafkę nocną lub stolik, biurko lub stół, krzesło dla każdego gościa (min. 2 krzesła), lustro, wieszak ścienny na odzież wierzchnią, lampkę nocną, lampkę do pracy oraz oświetlenie górne, bezpośredni i łatwy dostęp do co najmniej jednego gniazdka elektrycznego przy miejscu do pracy, bagażnik. 

Uzupełnieniem wyposażenia są wykładzina dywanowa w całym pomieszczeniu lub dywaniki przy każdym łóżku, zasłony, żaluzje lub rolety, szklanki lub inne naczynia do picia dla każdego gościa, woda butelkowana dla każdego gościa, radio, telewizor, telefon, hotelowe materiały piśmiennicze, zestaw do czyszczenia odzieży i obuwia oraz igielnik.

Łazienka powinna być wyposażona w wannę z baterią i natryskiem lub kabinę natryskową oraz w osłonę na wannę lub prysznic, umywalkę z blatem lub półką, wc. Wyposażenie uzupełniające to lustro, gniazdko z osłoną, pojemnik na śmieci oraz zestaw dla każdego gością: mydełko toaletowe lub dozownik z mydłem w płynie, ręcznik, ręcznik kąpielowy, szklanka lub jednorazowy kubek.

Minimalna powierzchnia pokoju w hotelu lub motelu 3-gwiazdkowym:

typ pokoju powierzchnia w metrach kwadratowych
pokój 1-osobowy 10
pokój 2-osobowy 14
pokój 3-osobowy 16

Wyposażenie hotelu

Budynek musi być oświetlony z zewnątrz i mieć wyodrębnione wejście dla gości. Nad wejście powinna być zamintowana osłona chroniąca przed deszczem lub wejście powinno znajdować się we wnęce. Zamiast tego możliwe jest zainstalowanie drzmi obrotowych lub otwierających się automatycznie. Droga dostaw towarów powinna być wyznaczona w innym miejscu. Nie dotyczy to hoteli znajdujących się w zwartej zabudowie miejskiej. 

Przed wejściem musi znajdować się miejsce postojowe na czas przyjazdu i odjazdu gości. W przypadku hoteli znajdujących się poza zwartą zabudową miejską konieczne jest zapewnienie parkingu, garażu lub miejsca postojowego. Przy hotelach każdej kategorii miejsca na parkingu lub w garażu muszą być strzeżone.

W pokojach musi być dostępna wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna, w całym budynku przez całą dobę dostępna powinna być ciepła i zimna woda, goście powinni mieć dostęp przez całą dobę do telefonu i faksu znajdujących się w recepcji oraz do ogólnodostępnych radia, telewizji i internetu. W części ogólnodostępnej musi działać wentylacja mechaniczna. W obiektach wyższych niż 3 piętra powinna znajdować się winda.

Obsługa gościa

W hotelu o tym standardzie wśród podstawowych usług znajdują się usługa budzenia, przechowywanie bagażu, pieniędzy i wartościowych przedmiotów, podawanie śniadań, sprzątanie pokoju codziennie lub na życzenie gościa.

Ponadto goście powinni mieć możliwość zakupu przez całą dobę ciepłych napojów (dopuszcza się możliwość działania automatów), room service czynny jest co najmniej przez 18 godzin na dobę. Dostęne powinny być również usługi prania, prasowania, czyszczenia bielizny i odzieży, zmiana pościeli i ręczników co trzeci dzień lub na życzenie. 

W hotelu powinna znajdować się restauracja oraz aperitif-bar lub bar kawowy, a także sala klubowa z telewizorem. Dopuszcza się brak restauracji, jeśli w odległości do 500 metrów znajduje się taki obiekt. Personel hotelu powinien nosić jednolite stroje. 

Personel każdego hotelu jest przeszkolony w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Sprawdź inne kategorie hoteli

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec flytic.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!